Mõni päev on killustatum, tüütum ja rõhutatult olmelisem kui mõni teine.
Siis võib abi olla kaose kinnipüüdmisest kirjutusvahendi abil. Viie reaga kokku võetud kaos ei ole enam kaos – selles on juba korrastatus. Cinquain on viierealine värsivorm, mis annab võimaluse mõtete korrastamiseks ka kõige kaootilisemas päevas. Võid järgida silpide arvu ridades (2/4/6/8/2), aga võid ka lihtsalt kaardistada oma hetkeolukorra viie reaga, mille pikkuse valid ise. Luba endal kirjutada kõike, mis pähe tuleb. Luuletus ei pea kunagi olema mõistlik. Eriti veel täna.
Mõnikord rõõm jagades ei kasva, aga kahaneb. Vähemalt pisut.
Seda ei pruugi olla lihtne tunnistada – ma tahan praegu üksi olla. Ma tahan olla üksi ja valesti laulda, omas tempos jalutada, jaburate liigutustega tantsida, lihtsalt lakke vaadata ja nii edasi. Mis on see jõuduandev tegevus, mida sina eelistad (vähemalt mõnikord) täiesti üksi teha? Missugune on sinu mänguväljak, kus sa omapäi lustimas käid? Millega seal mängid? Mida see mäng sulle annab? Kirjuta nüüd peas keerlevad mõtted ja märksõnad rida haaval välja. Iga rea algustäht on sulle ette antud, ülejäänu teed oma reeglite järgi.
M
I
N
U
V
Ä
I
K
E
L
I
I
V
A
K
A
S
T
Jõupaik. See, mis kingib rahu ja selguse. See võib olla füüsiline koht, aga see võib olla ka mõni mälestus, unenägu või tegevus mille kaudu end laed. Pantoum on Malaisia värsivorm, mis annab võimaluse avastada intuitiivselt oma jõupaika seoseid lahti kirjutades ja läbi korduste järjest sügavamale liikudes. Mõtle mõnele oma “jõupaigale” ja hakka seda pantoumi pidi minnes avastama. See on luuletus, mis ehitab end ise, see on tehe, mille tulemus alati klapib.
/pantoum/
1 (uus rida)
2 (uus rida)
3 (uus rida)
4 (uus rida)
2
5 (uus rida)
4
6 (uus rida)
5
7 (uus rida)
6
8 (uus rida)
7
3
8
1
Elus tuleb tähistada ära need hetked ja tunded, mille kordumist me soovime. Mõtle, mida sina viimati tähistasid. Mitte ainult formaalselt, aga päriselt, nii et tuli selline suur tunne ka sisse? Kui see sündmus on meenunud või kui esimese hooga midagi meelde ei tule, ongi kõige parem hetk avastada tähistamise tähendust läbi viie meele. Lisa märksõnu ja seoseid nii palju kui soovid.
TÄHISTAMINE
Rida 1 – mis värvi see on?
Rida 2 – mis häält see tähistamine teeb?
Rida 3 – kuidas tähistamine lõhnab?
Rida 4 – mille moodi see maitseb?
Rida 5 – mille/kelle moodi välja näeb?
Rida 6 – kuidas puudutades tundub?
See võib olla koorilaul või piparkoogitegu, rattamatk, maja ehitamine või ühisnäitus. Või hoopis abielu. Koostegu on igal juhul igas elus asendamatu. Ühes rütmis hingamine, läbirääkimine, teadmine, et kui igaüks annab oma osa pühendumusega, saab tulemus alati suurem kui lihtsalt osade summa. Lisaks – üheskoos tegutsedes saab pakkuda üksteisele hingetõmbepause.
Mõtle mõnele olulisele koostöökogemusele oma elus ja tähenda see üles. Mõtteid aitab rütmistada tanka – viierealine Jaapani värsivorm. Võid järgida ka silipide arvu ridades (5/7/5/7/7), aga võid kirjutada ka lihtsalt viis rida teemal “üks eriline koostegu” – et jääks meelde.
Meil on soovid, meil on ideed, meil on detailplaneeringud. Aga sellest hoolimata võib maailm meid üllatada. Ilmub jokker. Välguvalgus. Inglid sekkuvad. Leiab aset ootamatus, mis ülendab või šokeerib või teeb mõlemat. Paiskab vaikusesse. Kutsub esile vakatuse. See võib olla ootamatu armumine, ajastu lõpp või must hobune.
Ootamatustel on voli peatada meid siis, kui oleme saanud sisse just õige hoo.
Mida siis teha saame?
Kuidas tuled sina toime ootamatustega? Kelleks sa siis muutud? Millest sa jõudu saad?
Pane see kõik kirja. Alusta – “Ma olen…” ja luba oma kirjutusvahendil sind viia, kuhu ta soovib. Ole valmis ootamatusteks!